HISTORIE A SOUČASNOST

HISTORIE A SOUČASNOST HUDEBNÍHO „RODINNÉHO“ FESTIVALU HOREČKY FEST

FestHorečky fest je multižánrový hudební – rodinný festival. Jde o kulturní akci, která postupně získává na oblibě. Historie festivalu sahá k roku 2011, kdy se rozhodli pracovníci Městského kulturního střediska spolu s řadou dobrovolníků vrátit život do zchátralého amfiteátru na Horečkách, přírodního divadla ležícího v těsné blízkosti věže skokanského můstku Jiřího Rašky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Krásné přírodní prostředí, pohodová atmosféra a především obrovské nasazení nadšených lidí, učinil během čtyř let z Horečky festu jeden z nejúspěšnějších festivalů v regionu. První ročník Horečky festu se konal 23. července 2011 v ruinách amfiteátru a vystoupilo na něm 5 převážně místních kapel. Na první kulturní akci v amfiteátru po 22. letech se tehdy přišlo podívat téměř 1 000 lidí. Tento nečekaný zájem povzbudil organizátory natolik, že iniciovali kompletní obnovu amfiteátru. Samosprávy města Frenštátu pod Radhoštěm a Obce Trojanovice založily společný fond, ze kterého se hradila revitalizace budovy a pódia amfiteátru. Na Horečky fest 2012 se 21. července, už v částečně obnoveném amfiteátru, přišlo podívat téměř 2 000 platících diváků. Na dvou scénách vystoupilo 10 kapel, mezi nimi například Support Lesbiens, ETC & Vladimír Mišík anebo Čoko Voko. V roce 2013 přibylo v amfiteátru nové hlediště z jedlových klád pro 900 diváků. Na Horečky festu 2013 vystoupilo 20. července celkem 16 kapel. Mezi hvězdy festivalu patřili Kamil Střihavka & Leaders, Monkey Bussines, Rock&Roll Band Marcela Woodmana nebo Visací zámek, třetí ročník přivítal na 2 300 návštěvníků. Čtvrtý ročník festivalu Horečky fest, který se konal 12. července 2014, nesl přídomek rodinný. Právě to, je totiž jedním ze specifik této kulturní akce. Rodiny s dětmi tvoří podstatnou část návštěvníků festivalu. Tento trend je patrný už od vzniku festivalu před čtyřmi lety. Pohodová atmosféra, veskrze pozitivní ohlasy a přirozený, nenásilný růst této akce je důkazem její životaschopnosti. Rodinná a přátelská atmosféra Horečky festu a nádherná přírodní lokalita, kde se odehrává, je tím, co nakonec přivedlo na Horečky 3 000 návštěvníků. Vystoupili Blue Effect, Peter Bič Project, Legendy se vrací, Anna K, Citron anebo Vilém Čok. Pátý ročník festivalu Horečky fest 2015 se zaměřil především na zvýšení pohodlí a komfort stále narůstajícího počtu návštěvníků akce. Na čtyřech pódiích byl pro návštěvníky připraven patnáctihodinový hudební maratón. Festival nabídnul několik novinek v podobě teleskopického osvětlení v areálu, projekci u hlavních pódií nebo osvětlené mobilní toalety, WC pro vozíčkáře i přebalovací pult. Mezi hlavní hvězdy pátého ročníku patřil Žlutý pes, David Kraus, Petr Bende, Rybič-ky 48, Xindl X nebo undergroundový Plastic People of the Universe.
Jelen, Rytmus, Zrní, Mňága a Žďorp, Josef Laufer, Sebastian, francouzsko-belgický Vetex a celá řada dalších kapel a interpretů vystoupila v sobotu 9. července 2016 na šestém ročníku multižánrového hudebního festivalu Horečky fest. Pořadatelé slibovali celou řadu změn. Vedle účasti zahraničních kapel a bohatého programu pro děti, také významné rozšíření festivalového areálu. Pořadatelé se rozhodli změnit dispozice celé akce. Vedle amfiteátru na Horečkách se letos festivalový areál z části přesunul na rozsáhlou louku před restaurací Rekovice.

Shrnutí: Hlavními přínosy Horečky festu vidíme v tom, že tento festival vyrostl a stále roste, jak se říká „zespodu“. Tento festival vrátil život do míst, která už upadla v zapomnění. Podobu, kterou má festival dnes, mu vtiskli sami jeho návštěvníci a tak akci považují za svou. To, že je cena vstupného na Horečky fest velmi příznivá cca 280 Kč na osobu, přičemž děti do 12 let za doprovodu rodičů mají vstup zdarma, vedlo k tomu, že se z Horečky festu stala akce s příjemnou rodinnou atmosférou. Horečky fest se stal silnou regionální kulturně společenskou akcí, kterou navštěvují lidé všech věkových kategorií nejen z Frenštátska a Rožnovska, ale také z Ostravy, Olomouce a dalších regionů. V době, kdy celá řada masových multižánrových festivalů krachuje, především z důvodů jisté přebujelosti programu a ohromným nákladům, tak naopak Horečky fest prospívá. Pomalé a uvážené tempo růstu našeho festivalu s ohledem na samotného návštěvníka, přesné načasování jednotlivých hudebních produkcí, bez překrývání programu, účast známých jmen i podpora začínajících muzikantů, sympatická cena a bohatý doprovodný program činí z této akce smysluplný a udržitelný projekt.

Pin It on Pinterest

Share This