Hudební rodinný festival, tento přívlastek v názvu naplnil letošní Horečky fest doslova. Po deštivém pátku, kdy organizátoři festivalu vynaložili neuvěřitelné úsilí k tomu, aby byl festival připraven, přišla sobota 12. července – den D a počasí bylo ideální. Přesně v poledne se otevřely brány do jednoho z nejkrásnějších festivalových areálů v republice a byl zahájen čtrnáctihodinový hudební maratón jménem Horečky fest 2014. Celkem 4 scény, 25 kapel a 15 DJ´s a pestrý doprovodný program festivalu přilákal na letošní Horečky fest zatím rekordní počet návštěvníků, jejichž počet dosáhl 3 000. Horečky fest 2014 slavil jednoznačný úspěch.

Hlavní festivalové hvězdy Anna K, Peter Bič Projekt, Blue Effect, Citron, Doga a Vilda Čok vystupovaly na dvou hlavních pódiích, Continental stage v Amfiteátru na Horečkách a Siemens stage na přilehlé louce bývalého areálu zdraví. Spolu se zářícími hvězdami se představily i ty vycházející, například objev Hlasu Československa zpěvačka Elis, anebo vynikající hudební partička Tatroska, která na Horečky festu 2014 po dvouleté odmlce slavila návrat na pódia. Je dobrou tradicí, že festival otevírají místní frenštátské kapely. Letos to byl gipsy jazzový Hot Club Fren a kapela Lower Street. Žánrově byl letošní ročník Horečky festu neuvěřitelně pestrý. Obě hlavní pódia doplňovala třetí nejmenší scéna u restaurace Rekovice, ta patřila začínajícím kapelám a alternativě. Vystupoval zde například trojanovický Rotoped Band, výborní Public Relations z Ostravy, anebo slovenský Atmosferik. Po západu slunce se otevřela čtvrtá taneční scéna – Taneční stodola, kde hrálo několik DJ´s a promítaly se nezávislé filmy.

Program festivalu byl kromě spousty kvalitní muziky obohacen o celou řadu doprovodných akcí. Děti i dospělí si užívali divadelního spektáklu v podání divadla Kvelb Theatre z Českých Budějovic. Kumštýři bavili návštěvníky festivalu dvěma kusy; Otesánek a Černá rodinka. Velký úspěch slavila festivalová školka, ve které mohli návštěvníci bez obav ponechat své děti, o které se staraly zkušené vychovatelky z agentury 7 AGENCY. Zde také probíhaly hudební dílny pod vedením pedagogů frenštátské ZUŠ. Přímo u věže skokanského můstku postavil lezecký oddíl Gekon lezeckou stěnu. Vylézt si mohl každý z návštěvníků festivalu a to za dobrovolný příspěvek do kasičky na obnovu vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách. Po festivalovém areálu se také procházela partička tanečníků z nízkoprahového centra Kryt, která volně předváděla taneční kreace ve stylu Kramp a Breake dance. Nejvíce viditelné, ale opět bylo dílo mistrů graffiti ze společnosti Sprayart34, kteří stejně jako loni vytvářeli přímo před očima návštěvníků obří obraz na motivy hudby a symboly Beskyd. No, a aby toho nebylo málo, odpálili pořadatelé krátce pojedenácté večerní ohňostroj ze střechy věže skokanského můstku. „Jsem úplně vyšťavená, ale spokojená, tohle byla fakt super akce, perfektní výběr kapel, spousta známých a hlavně to luxusní počasí. Nakonec i ten ohňostroj z věže můstku neměl chybu,“ vyjádřila se Martina Jurková, pravidelná návštěvnice festivalu. Jak už to bývá, určitě ne všechno bylo bez chyby, například porucha lanovky, kterou vyváželi frenštátští skokané na lyžích návštěvníky na Horečky. Ti museli být nakonec „vysvobozeni“ frenštátskými hasiči.

Našlo by se jistě i několik dalších nehlazeností, ty jsou ale důkazem toho, že je stále co zlepšovat. Celkově se dá ale říci, že čtvrtý ročník Horečky festu, byl opět velkým posunem kupředu a také byl zatím návštěvnicky nejúspěšnější. „ To, že se vše nakonec podařilo, není samo sebou. Obrovskou pochvalu si zaslouží všichni pracovníci Městského kulturního střediska, ti lidé neuvěřitelně makají a nehledí na hodiny. Dále musím vyzvednout pomoc všech dobrovolníků a v neposlední řadě, všech složek města Frenštát a Obce Trojanovice. Chci poděkovat všem partnerům, skokanskému oddílu, místním firmám, kamarádům, všem našim dobrovolníkům, kteří zde dřeli za pivo a párek. Zvláštní poděkování patří Technickým službám města Frenštát pod Radhoštěm, ty nám se svojí technikou zachránily festival“. Konstatoval Zbyněk Gerlich z organizačního týmu Horečky festu.

Zpěvák Števo z kapely Peter Bič Projekt vyjádřil své pocity i atmosféru takto „Máte to tady fantastické prostředí, dobré lidi, krásnou krajinu a k tomu všemu navrch tento úžasný festival. Ať žije Horečky fest 2014!“

Marian Žárský Městské kulturní středisko Frenštát pod Radhoštěm www.kulturafrenstat.cz mks@mufrenstat.cz