Okýbachi je originální akustické duo, které ve své autorské tvorbě propojuje prvky worldmusic, minimalismu, folku, rocku, blues, jazzu, aj.
Naše hudba je stylově a nástrojově pestrá, energická, velmi dynamická s výlety i do zamyšlených poloh. Dáváme do vystoupení plné soustředění a vášeň a svou radost z hudby přenášíme na naše posluchače. Návštěvníci našich koncertů charakterizují naši hudbu jako nezaškatulkovatelnou a zároveň velmi zajímavou a inspirativní.

Zpíváme a hrajeme na akustickou kytaru, ukulele, foukací harmoniky a řadu zajímavých převážně etnických nástrojů jako metalofon, bubny daf, doumbek, liquid udu a sundrum.

Duo okýbachi vzniklo v létě 2014. Oba členové, kteří se znají již déle, neboť spolu hrají v dalších formacích (viz info níže), již delší dobu tuto spolupráci plánovali, až k ní nakonec došlo víceméně šťastnou náhodou, kdy je kamarád – organizátor festivalu Veet Maya v Dolní Lomné vyzval ke společné volné improvizaci. Od té doby společně prozkoumávají různá zákoutí akustického muzicírování a především tvoří vlastní originální hudební motivy a texty inspirované vším, co se jim hudebně zamlouvá – blues, jazz, šedesátá léta, etno, worldmusic, latina, folk, valašský folkór atd. Důležitou součástí jejich vystoupení je improvizace.

aleš nitra – kytara, foukací harmoniky, ukulele, békání, perkuse
rené gavlas – perkuse, metalofon, liquid udu, doumbek, rámový buben daf, békání

Aleš Nitra je hudební hledač samouk, který jako kytarista prošel různými amatérskými seskupeními různých hudebních žánrů – od rockové hudby v raném mládí, přes folk, blues, funky atd. Hrával v jazzově a funky laděném Občas Quartetu a několik let spolupracoval v duu a různých uskupeních s frýdecko-místeckým jazzovým kontrabasistou Zdeňkem Holkou. Byl dlouholetým členem tria almára, které se věnovalo vlastní tvorbě s meditačními a etno prvky, a pop-rockové skupiny KACZI (skupina palkovické zpěvačky Kateřiny Koulákové). V současnosti je také členem akustického jazzového tria LAM TRIO z Frenštátu p. R., které se věnuje převážně jazzovým standardům 20. až 40. let.

René Gavlas-alias Srneček: od ranného dětství ovlivněn nadšením svého otce- bubeníka pro hudbu! Zde vidí kořeny lásky k hudbě a k bubnům, které jsou součástí jeho životní cesty. I když nebyl přímo rodiči veden ke hře na nástroj, sám se brzy přihlásil do zpěvu, později začal hrát nabicí soupravu a perkusní nástroje. Vzdělával se na ZUŠ v Olomouci. Následně absolvoval Lidovou Konzervatoř v Ostravě v oboru bicí nástroje. Hrával v mnoha hudebních projektech od Gymnázia ve stylech dixieland, bigbeat, rhytm and blues, artrock až k fůzím worldmusic s funky a jazzem. Hrával v hudebních formacích např. Mladí a klidní, Stopy v písku, The Balloons, Afurt atd. Již dlouhodobě je součástí projektu meditativní alikvotního tria s názvem Za Hranicemi Ticha. Nyní se podílí na tvorbě repertoáru v quartetu JazZda. K jeho hobby i profesi patří muzikoterapie a vedení pravidelného Skupinového bubnování pro veřejnost. V poslední době se věnuje tradičním rytmům různých kultur.

DALŠÍ INFORMACE
Začátek: 15:15
Stage: Rekovice stage
Styl: worldmusic, folk, minimalismus, etno
Původ: akustické duo z Beskyd
WEB klikni
FACEBOOK klikni